Svatby v nepředvídatelném roce 2021
V neděli jsme si s Lucií z blogu budemesebrat.com povídaly s nevěstami na Clubhouse v rámci jejího pravidelného pořadu Víno, svatby, stres a řešily jsme, jak to letos vypadá. Než mě do pořadu pozvala jako hosta, nedošlo mi v celé šíři, jak to vlastně letos pro ty, co se chtějí brát musí být stresující! Nedejbože pro ty, kteří z loňska přesunuli svatbu na letošek (a safra).
Cítím potřebu nějak shrnout, co tam všechno padlo:
1. Plánujte, ale svou nejistotu s dodavateli komunikujte
Dávat garance a brát totální zodpovědnost na svou hlavu dnes není možné. A všichni dodavatelé tomu rozumí, protože všichni žijeme na stejném místě a problém vnímáme. Ptejte se, jak to mají vaši dodavatelé, jaké požadují zálohy, jaké mají deadliny na zrušení vaší objednávky. Většina dodavatelů také vymýšlí různé hacky, jak svou část práce odvést dobře a navzdory situaci. Zeptejte se jich, jak by doporučili řešit vaši konkrétní situaci – dají se šít šaty na míru po online konzultaci?
2. Udělejte si kalendář s milníky
Co je na papíře, netvoří stres v hlavě. Neustále nad vším dumat a promýšlet dokola může spálit veškerou denní energii. Hodťe na papír veškeré podmínky dodavatelů a zkuste vše zapracovat do reálného kalendáře. Například nájemce svatebního místa potřebuje, abyste termín zrušili nejpozději 14 dní předem. Napište si tuto poznámku s datem a jakmile se bude blížit, je na čase se dle aktuálních opatření rozhodnout, jestli situace vypadá příznivě nebo ne. Když takto dáte do harmonogramu veškerá data, budete vědět, kdy je potřeba co rozseknout a rozhodnout se můžete v daný den podle pocitu.
3. Sledujte vývoj opatření
Já vím, to je pořád něco. Opatření, které se týkají svateb pomáhá dešifrovat a upozorňovat na ně Lucka z @budemesebrat. Sledujte ji a zkuste po očku sledovat co se děje. Pokud není na obzoru rozvolňování a vaše svatba se blíží, může to pomoct se rozhodnout. Určitou nápovědou teoreticky může být i loňský rok…?
4. Ptejte se a sdílejte
Tohle je bod, kde výjimečně doopravdy platí už trochu vyčpělá marketingová věta „Nejste v tom sami.“ Ale v tomhle případě fakt nejste. Nevěst, co mají hlavu v pejru, je letos asi většina. Pouhé sdílení toho, co vás tíží, a jak vůbec nevíte, může být úlevné. Opět doporučím Lucčin @budemesebrat pořad Víno, svatby, stres každou neděli v 17:55 na Clubhouse. Existuje taky miliony svatebních FB skupin anebo prostě napište!
5. Udělejte si různé scénáře
A promyslete, jestli jsou pro vás možné. Na kolik osob jste schopní stlačit seznam hostů? Je pro vás přijatelným řešením mikro svatba a svatební oslava až to bude možné? Zkuste si vypsat různé scénáře počtu hostů a podle toho vyčkávat na rozvolnění „vašeho vysněného čísla“ v rámci hromadných akcí. Zahraniční weby (a zahraniční svatby) dokonce nabízejí jako řešení živý přenos ze svatebního obřadu! Dokážete si to představit?
6. Buďte v kontaktu s hosty
To je přece úplně jasné, že nikdo teď neví, jak to bude. Pošlete jim email nebo zavolejte a řekněte jim, že prostě nevíte, ale jakmile vědět budete, tak se jim ozvete. Aspoň všichni budou vědět, že mají být ohledně vaší svatby ve střehu.
7. Zkuste zůstat v klidu jak to jen jde
Všichni prožívají stejný shit. Někdo třeba daleko víc existencionální, než projekt svatba. Vím, že tohle pomůže jen na chvíli. Uvědomění, že „někdo to má horší“ mě osobně pomáhá v řádech minut, než opět propadnu do vlastního peklíčka. Ale znáte to, každá voda nakonec stejně steče dolů a Stázina se Kubovi dostane za ženu. Dobře to dopadne!!!
Držím vám palce! MOC!